00
Om Silkeborg Roklub » Kaproning » Kortbane » Kaproere i Silkeborg Roklub
Kaproere i Silkeborg Roklub
Thorbjørn Sønderbo Patscheider:

Født 1991.
 

 

Har roet siden 2004.

U23 4- i Danmarks Rocenter
 

 

Bedste resultater: 

 

2007: Bronze ved DM  i dobbeltfirer ( 15 - 16 år)

2008: Bronze ved Baltic Cup i 4- (U17 landshold)
2008: Sølv ved DM for juniorer i  4-


2009: Guld lørdag og søndag ved Odense Langdistance i 4-
2009: Nordisk mester i 8 + herre junior
2009: Deltaget ved Junior VM i 8+
2009: Guld i 2X ved DM - junior

2010: 8. plads til ergometer-DM, Senior B letvægt
2010: 3. plads lørdag og søndag til Odense Langdistance i M2x
2010: Guld ved Holland-Becker, Amsterdam Regatta – lørdag og søndag i BLM4-
2010: Deltagelse ved World Cup III i LM4- - Lucerne, Schweiz
2010: 4. plads ved U23VM i 4-

Emil Espensen:

Født 1991.
 

 

Har roet siden 2006.

U23 
 

Bedste resultater:

 

2007: Bronze ved DM  i dobbeltfirer ( 15 - 16 år)

2008: Bronze ved Baltic Cup i 4- (U17 landshold)
2008: Sølv ved DM for juniorer i  4-

 

2009: 1. plads ved JM i indendørsroning U-19
2009: Guld lørdag og søndag ved Odense Langdistance i 4-
2009: Nordisk mester i 8 + herre junior
2009: Deltaget ved Junior VM i 8+
2009: Guld i 2X ved DM - junior
2010: Sølv ved DM i indendørsroning U-23 - let

Jacob Søby

Født  1992.

Har roet siden 2004.

Bådtype: U19 4X


Bedste resultater:
 

2006: Bronze ved DM  i dobbeltsculler (12-14 år)

2007: Bronze ved DM  i dobbeltfirer ( 15 - 16 år) 

 

2008: Bronze ved Baltic Cup i 4- (U17 landshold)
2008: Sølv ved DM for juniorer i  4-


2009: Guld lørdag og søndag ved Odense Langdistance i 4-
2009: Nordisk mester i 8 + herre junior
2009: Deltaget ved Baltic Cup i 1X, resultat 5. plads
2009: Bronze i 1X ved DM - junior

2010: bronze lørdag og guld søndag ved Odense Langdistance i 1X
2010: Guld lørdag og søndag ved Copenhagen Regatta
2010: Sølv ved nordisk mesterskab i 8 + herre junior

Dan Holden Rasmussen
Født 1990.


Har roet siden 2005

U23 letvægtsroer


Bedste resultater:


2008: Sølv ved DM for juniorer i  4-
2009: 1. plads i 2X letvægtsherrer i Nordic Open i Stockholm
Anna Nyengaard

Født 1991.

Har roet siden 2005.

Bådtype: U23 letvægtsroer 1X og 2X


Bedste resultater:

2006: 2 x bronze til Baltic Cup i 4-, U17 landsholdet
2006: Sølv til DM i 1x,  15-16 år

2007: Guld DM i sprint/indendørsroning, 15-16 år
2007: Guld i 4- til Hamborg-regatta over det polske landshold, 17-18 år
2007: Guld i 4- til Sorø-regatta over det norske landshold, 17-18 år
2007: Danmarksmester i 1x 15-16 år
2007: Udtaget til U17 landsholdet i 4x

2008: Guld i 2x til Holstebro-regatta, 17-18 år

2009: Bronze til JM i indendørsroning, 17-18 år
2009: Nordisk mester i 4x dame junior
2009: Deltaget ved Junior VM i 4X
2009: Sølv i
1X ved DM - junior

2010: Jydsk mester i 200m sprint - åben senior

2011: Flyttet til Bagsværd Roklub

Anne Søby

Født 1989.

Har roet siden 2004.


Bedste resultater:

2005: Sølv til Nordiske mesterskaber i JW2x, U17 landsholdet

2006: 2 x bronze til Baltic Cup i JW4-, U17 landsholdet

2007: Bronze DM i sprint/indendørsroning, 17-18 år
2007: Guld i 4- til Hamborg-regatta over det polske landshold, 17-18 år
2007: Guld i 4- til Sorø-regatta over det norske landshold, 17-18 år

2010: Flyttet til USA

 

Kristoffer Tarp Juul

Født 1992.

 

 

Har roet siden 2005.

 

Bedste resultater:

2006: Bronze ved DM  i dobbeltsculler (12-14 år)

2007: Bronze ved DM  i dobbeltfirer ( 15 - 16 år)

 
Udmeldt pga. skade

Silkeborg Roklub | Åhavevej 1b | 8600 Silkeborg | Tlf.: +45 86820883 | info@silkeborg-roklub.dk